Veikla „Piešiu žaismingą emocijų dienoraštį“. Elektrėnų sav. Pylimų lopšelis-darželis

Veikla „Piešiu žaismingą emocijų dienoraštį“. Elektrėnų sav. Pylimų lopšelis-darželis

2024 03 29

Psichologai teigia, kad jau keturmečiai vaikai geba atskirti, atpažinti ir įvardinti patiriamus jausmus, tad gali mokytis tinkamais būdais juos reikšti. Atpažinti–įvardinti–išreikšti – tokia seka vyksta savo emocijų atpažinimas. Gebėjimas suprasti ir tinkamai išreikšti savo jausmus yra svarbus ir reikalingas įgūdis sveikai kiekvieno vaiko raidai. Emocinės reakcijos, kurias vaikai vėliau naudoja socialiniame bendravime, padeda valdyti savo impulsus, spręsti asmenines problemas ir tinkamai reikšti savo pyktį.                    

                      Vasario-kovo mėn. vyko užsiėmimai, kuriuose vaikai buvo mokomi tinkamai išreikšti emocijas. Pamokėles vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą ugdymo įstaigose, Violeta Kerševičienė. Pasirinktos mažiesiems ugdytiniams patraukliausios veiklos formos – žaidimas, nuotaikinga aktyvi mankšta, imituojant drugelio sparnus, plaukimą, ir kiti vikrumą lavinantys pratimai. Užsiėmimuose naudoti įvairiaspalviai balionai vaikams teikė daug džiaugsmo: balioną pripučiame, užrišame, nupiešiame jam veiduką. Tai puikus būdas įtampai mažinti. Tiesa, netyčia vienas kitas balionas ir plyšo. Pagavę balioną, ugdytiniai turėjo pasakyti savo vardą, tada vaikai gražiai pasisveikindavo (https://www.youtube.com/watch?v=NIk1-ck4c6Q). Ugdytiniai, kurie tuo metu truputį liūdėjo, buvo nuoširdžiai apkabinami. Taip pat užsiėmimų metu vaikai atliko užduotis „Emocijos“: karpė, klijavo, piešė ir spalvino, o tada pasakojo. Tiek veiklos metu, tiek vėliau vaikai buvo geros nuotaikos, ugdytinių džiūgavimas sklido po darželį.

                      Kai vaikui rieda ašaros, sakome: ,,Neverk“, kai pyksta, prašome: ,,Nepyk“. Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus? Jausmus galima ugdyti ir lavinti nuo pat kūdikystės, mokyti juos atpažinti ir įvardinti: „aš pykstu", „liūdžiu", „džiaugiuosi". Gebėjimas jausti, įvardinti ir išreikšti jausmus yra vadinamas emociniu intelektu. Gyvenime yra svarbūs ne tik protiniai gebėjimai, mokėjimas abstrakčiai mąstyti, analizuoti, bet ir jausti.

Violeta Kerševičienė, visuomenės sveikatos specialistė