Skaitmeninė blaška: priklausomybė nuo interneto ir išmaniųjų įrenginių
Priklausomybė internetui – jau seniai laikoma sveikatos krize. Ištyrus 750 paauglių ir suaugusiųjų nustatyta, kad dauguma jų „kas 15 min arba „visą laiką“ tikrina tekstinius pranešimus, elektroninį paštą arba socialinius tinklapius. Išmanusis įrenginys reikalauja daug dėmesio ir mus įveda į transo būseną.
Internetas greitai keičiasi. Mes nepajėgūs pasisavinti visos informacijos, todėl vis rečiau
pasisaviname visą tekstinę informaciją. Didėjantis technologijų greitis skatina greitesnę frustraciją ir nuobodžiavimą, jei kažkas vyksta ne pagal planą. Tai lemia mažesnį empatišką sąveikavimą. Tyrimai rodo, kad per pastaruosius 10 m pastebimai sumažėjo jaunų žmonių empatijos lygis ir padidėjo egocentrizmas ir narcisizmas.
Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė dr. Elizabeth Kilbey teigia: „Perteklinis naudojimasis internetu gali paveikti tai, kaip smegenys supranta emocijas, sugeba sukaupti ir išlaikyti dėmesį ar koncentraciją, pasverti informaciją priimant sprendimus ar net valdyti viską, ką galvojame.“ Kanadoje “Microsoft” kompanijos atliktas tyrimas parodė, kad technologijų įtakoje žmonės sugeba sutelkti dėmesį trumpiau nei auksinė žuvelė. Tyrimai rodo, kad gebėjimas išlaikyti dėmesį sumažėjo nuo 12 s (interneto eros pradžia) iki 8s (auksinė žuvelė 9 s).
Empatijos praradimą nusako šis atvejis: paskutinio kurso studentas bandė nusižudyti, tuo pat metu transliuodamas tai per „4chan” (internetinė svetainė), tai stebėjo iki 200 žiūrovų (maksimalus leidžiamas skaičius svetainėje), dar šimtai stojo į eilę žiūrėti. Daugelis skundėsi dėl apšvietimo. Kai kurie pasiūlė efektyvesnių metodų - pvz. naudoti skrudintuvą vonioje. Nė vienas iš žiūrovų nepakvietė pagalbos.