Sergantiesiems lėtinėmis ligomis nereikia kaskart prašyti siuntimo
Sergantiesiems lėtinėmis ligomis nereikia kaskart prašyti siuntimo
2023 09 25Ligonių kasų lėtinėmis ligomis sergantys pacientai teiraujasi, ar jie kiekvieną kartą privalo gauti šeimos gydytojo siuntimą prieš eidami pas gydytoją specialistą. Primenama, kad sergantiesiems lėtinėmis ligomis nereikia kaskart prašyti šeimos gydytojo siuntimo konsultuotis pas specialistą, jei jiems yra skirtas ilgalaikis stebėjimas. Galiojanti pacientų ilgalaikio stebėjimo tvarka leidžia vieną kartą gavus siuntimą ir užsiregistravus pas specialistą toliau pas jį lankytis be papildomo šeimos gydytojo siuntimo.
Ilgalaikis stebėjimas, vadinamoji dispanserizacija, yra reguliarus paciento, sergančio lėtine liga, sveikatos būklės stebėjimas: nustatytu periodiškumu gydytojas specialistas pagal poreikį skiria pacientui tyrimus, gydymą ir teikia išvadas bei rekomendacijas šeimos gydytojui dėl tolesnės paciento sveikatos priežiūros. Ilgalaikis paciento sveikatos būklės stebėjimas skiriamas po aktyvaus gydymo.
Ilgalaikis specialistų stebėjimas gali būti skiriamas pacientams, sergantiems onkologinėmis, nervų, kraujotakos ligomis, endokrininės ar kvėpavimo sistemų sutrikimais, alerginėmis ir imuniteto ligomis, tuberkulioze. Ligų sąrašas, kuriomis sergantiems pacientams gali būti taikomas ilgalaikis stebėjimas, taip pat pagal ligas numatyta stebėjimo trukmė, lankymosi pas specialistus periodiškumas nustatytas ilgalaikio sveikatos būklės stebėjimo tvarkos aprašo prieduose.
„Ar lėtine liga sergančiam pacientui reikia ilgalaikio stebėjimo, sprendžia šeimos gydytojas ar kitas pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiantis gydytojas arba gydytojas specialistas. Pirmą kartą pas gydytoją specialistą einantis pacientas privalo gauti siuntimą iš šeimos gydytojo. Jeigu gydytojas specialistas įtraukia pacientą į ilgalaikio stebėjimo pacientų sąrašus, kitiems vizitams siuntimo nebereikia“, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.
Pacientas dėl tos pačios lėtinės ligos nustatytu periodiškumu turi lankytis pas tą patį gydytoją specialistą, kurį pasirinko kreipdamasis pirmą kartą. Jei pacientas nori pradėti lankytis pas kitą gydytoją specialistą, jis turi apie tai pranešti savo šeimos gydytojui ir nurodyti tokio sprendimo priežastis – galbūt pacientas pakeitė gyvenamąją vietą, ar gydytojas specialistas, pas kurį lankėsi, išvyko dirbti kitur, ar kita.
Pacientui norint pradėti lankytis pas kitą gydytoją specialistą, šeimos gydytojas išduoda specialią formą, kurioje įrašytai informacija apie ilgalaikio sveikatos būklės stebėjimo trukmę, diagnozę, atliktus tyrimus, paskirtą gydymą ir kita gydytojui specialistui, į kurį pacientas kreipsis dėl tolesnio ilgalaikio sveikatos būklės stebėjimo, aktuali informacija.
Yra ir daugiau atvejų, kai pacientas gali patekti pas gydytoją specialistą be siuntimo. Siuntimas neprivalomas, kai pacientas atvyksta pas gydytoją specialistą dėl būtinosios pagalbos, kai pacientas lankosi dėl tos pačios priežasties pas tą patį specialistą. Be siuntimo galima kreiptis ir dėl gydytojo dermatovenerologo konsultacijos.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija