Piešiniai „Vaikai prieš rūkymą“
Piešiniai „Vaikai prieš rūkymą“
2023 05 31Paskutinę pavasario dieną minima Pasaulinė diena be tabako. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, rūkymas yra viena iš dešimties dažniausių mirčių priežasčių. Mirčių skaičius nuolatos didėja - kasmet rūkymas nusineša daugiau nei 8 mln. žmonių gyvybių tiek dėl tiesioginio, tiek dėl pasyvaus rūkymo. Minint Pasaulinę dieną be tabako, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į su rūkymu susijusias problemas bei didėjančią jaunų žmonių priklausomybę šiam sveikatai žalingam įpročiui.
Minint šią dieną Pylimų vaikų lopšelio-darželio ugdytiniai piešė ir spalvino „Nerūkymo drugelius“. Renginio iniciatorius – visuomenės sveikatos specialistė Violeta Kerševičienė. „Gudručių“ grupės pedagogė R. Maknevičienė parengė priemones ir paskatino ugdytinius spalvinti. Tądien lepinant saulės spinduliams, vaikai kruopščiai ir su geriausiu ūpu dailiai piešė drugelius akvarele gamtoje. Piešinių paroda eksponuota lopšelio-darželio kieme. Siektinas tikslas – didinti visuomenės domėjimąsi rūkymo žala sveikatai, keisti požiūrį į žalingus įpročius ir skatinti jų atsisakymą. Taip pat tėveliams parengta informacinis stendas – „Gegužė nerūkymo mėnuo“ (kaip atsisakyti šio sveikatai žalingo įpročio, kas yra pasyvus rūkymas) ir „Ką turime žinoti apie elektronines cigaretes“ (elektroninių cigarečių užpildų sudėtis, ilgalaikės pasekmės sveikatai) bei dalomoji medžiaga – lankstinukai tema, kaip atsisakyti rūkymo (priklausomybės nuo nikotino testas, teigiami sveikatos pokyčiai atsisakius rūkymo).
Nerimą kelia vis didesnis elektroninių cigarečių paplitimas tarp jaunimo bei pavojingai jaunėjantis pradedančiųjų rūkyti amžius, todėl labai svarbu žinią apie rūkymo žalą sveikatai skleisti bei prevencija rūpintis kuo anksčiau, jaunesniame mokykliniame amžiuje. Elektroninės cigaretės laikomos tabako gaminiais, nes dažnai jose yra nikotino, gaunamo iš tabako. Ši medžiaga gali paveikti emocijas, elgesį, suvokimą ir net pabandymas rūkyti kelia grėsmę sveikatai. Rūkant plaučiuose iš dūmų į kraują patenkančios psichoaktyviosios medžiagos sukelia fiziologinę bei psichologinę priklausomybes ir yra vertinama kaip lėtinė liga, kuriai dažnai būdingas atkrytis. Svarbiausia, nuo rūkymo apsaugoti pažeidžiamiausią visuomenės grupę – vaikus.
Džiugu, kad prie veiklos prisijungė daug vaikų, aktyviausi buvo mokytojos Ritos Maknevičienės auklėtiniai.
Violeta Kerševičienė, visuomenės sveikatos specialistė