Pasaulinė širdies diena
Pasaulinė širdies diena
2023 10 02Kasmet rugsėjo 29 d. visas pasaulis mini Pasaulinę širdies dieną, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į širdies ligas sukeliančius rizikos faktorius ir priminti visuomenei apie tai, kaip svarbu rūpintis savo širdimi. Šią dieną Elektrėnų visuomenės sveikatos biuras organizavo renginį Pasaulinei širdies dienai paminėti. Visą dieną biure vyko švietėjiškas informavimas širdies sveikatos tema, specialistų konsultacijos, sveikatos rodiklių matavimas (arterinio kraujo spaudimo, deguonies kiekio įsisotinimo arteriniame kraujyje, kūno sudėties analizė, streso lygio matavimai).
Visi dalyviai buvo vaišinami obuoliais, kurie buvo nepaprasti, o su palinkėjimu ir tos dienos mintimi.
Labai džiaugiamės, jog sulaukėme tiek daug neabejingų savo sveikatai dalyvių, kurie nestokojo geros nuotaikos, pozityvių minčių bei sužinojo kiek daugiau apie savo sveikatos rodiklius, prevencines širdies ir kraujagyslių ligų priemones.
Ar žinojote, kad Jūsų širdis yra kumščio dydžio ir vienas stipriausių kūno raumenų? Vaisiaus širdis pradeda plakti praėjus maždaug trims savaitėms po pastojimo, o pasiekus 70 – tuosius gyvenimo metus, širdies plakimų skaičius siekia du su puse milijardo kartų. Tačiau nors jūsų širdis yra įspūdinga ir stipri, ji taip pat gali tapti pažeidžiama dėl įprastų rizikos veiksnių, tokių kaip rūkymas, nesveika mityba ar gyvenimas esant stresui.
Širdies ir kraujagyslių ligos (toliau – ŠKL) yra pasaulyje labiausiai paplitusios ligos, sukeliančios daugiau nei 18,6 milijono mirčių per metus.
Širdies ir kraujagyslių ligos yra klasė ligų, kurios veikia širdį ar kraujagysles (venas ir arterijas). Visame pasaulyje nuo ŠKL miršta daugiau žmonių nei nuo kitų priežasčių: kasmet daugiau nei 18,6 mln. 85% šių mirčių yra koronarinės širdies ligos (pvz. širdies priepuoliai) ir smegenų kraujotakos ligos (pvz. insultas).
Rizikos faktoriai:
• Padidėjusi cholesterolio koncentracija
Mokslinių tyrimų duomenimis, padidėjęs cholesterolis sukelia 2,6 milijono mirčių pasaulyje (4,5% visų) ir yra susijęs su širdies ligomis ir insultu.
• Padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje
Padidėjusi gliukozės koncentracijos kraujyje gali neigiamai paveikti kraujagysles ir nervus. Žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, taip pat gali turėti aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio kiekį ar antsvorį. Tai padidina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ligomis.
• Fizinio aktyvumo stoka
Žmonės, kurie nėra pakankamai fiziškai aktyvūs, turi 20 – 30 proc. didesnę mirtingumo riziką dėl bet kokių su sveikata susijusių priežasčių. Visame pasaulyje kasmet dėl nepakankamo fizinio aktyvumo miršta mažiausiai 3,2 mln. Maždaug 150 minučių vidutinio fizinio aktyvumo per savaitę širdies ligų rizika sumažėja 30%, o diabeto rizika – 27%.
• Rūkymas
Visame pasaulyje tabakas sukelia apie 6 milijonus mirčių per metus ir kelia didelę riziką susirgti širdies ligomis. Maždaug 1,2 milijono žmonių miršta dėl pasyvaus dūmų poveikio.
• COIVD-19 infekcija
Širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai yra labiau linkę į sunkią COVID-19 ligos formą.
Projekto ,,Mano širdis - mano gyvenimas" veiklos finansuojamos iš Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos specialiosios programos rėmimo lėšų.