Laikysenos formavimosi profilaktika. Elektrėnų sav. Pylimų lopšelis-darželis

Laikysenos formavimosi profilaktika. Elektrėnų sav. Pylimų lopšelis-darželis

2024 02 29

Netaisyklinga laikysena – vienas labiausiai paplitusių vaikų skeleto ir raumenų sistemos sutrikimų: maždaug 25 proc. mokyklinio amžiaus vaikų diagnozuojama netaisyklinga laikysena. Todėl taisyklingos laikysenos formavimosi bei stuburo vystymosi profilaktika turi būti rūpinamasi nuo vaikystės.

                      Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judant ar nejudant. Kas lemia laikyseną?  Kad stovėdami ar sėdėdami nevirstume, kūno raumenys turi būti įtempti. Tai atlieka abipus stuburo besidriekiantys tvirti raumenys (Erector trunci) ir daugybė ilgesnių ir trumpesnių raumenų pluoštų, kurie jungia tarpusavyje atskirus slankstelius ir stuburo segmentus, taip pat ir pilvo raumenys. Nugaros ir pilvo raumenys yra labai svarbūs visos stuburo funkcinės sistemos stabilumui.

                      Laikysena – ne tik harmoningas žmogaus išsivystymas, bet ir gera sveikata, grožis. Taisyklinga laikysena nebūna įgimta, ji formuojasi vaikui augant ir vystantis nuo pačių pirmųjų gyvenimo metų. Laikysenos sutrikimus neatsiejamai lydi skoliozė, kuri sukelia negrįžtamus stuburo pakitimus. Dėl netaisyklingos laikysenos gali išsivystyti regos, širdies ritmo ir laidumo sutrikimai. Netaisyklingą laikyseną dažnai lydi krūtinės ląstos, pėdų deformacijos, dantų ir žandikaulių, sąkandžio patologija. Netaisyklinga kūno laikysena gali sąlygoti ir didesnį vaikų sergamumą uždegiminėmis kvėpavimo takų ligomis, nervų ir raumenų funkcijos sutrikimus. Taisyklinga kūno laikysena sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi bei veiklai.

                      Vasario mėn. Pylimų lopšelio-darželio ugdytiniams visuomenės sveikatos specialistė Violeta Kerševičienė (įgyta kineziterapijos kvalifikacija) vedė fizinio ugdymo užsiėmimus, lavinančius laikyseną, pusiausvyrą, vikrumą, ištvermę. Parengti koreguojamosios mankštos pratimai, skirti taisyklingai laikysenai lavinti, kūno lankstumui, nugaros, krūtinės, pilvo, liemens raumenims stiprinti. Fizinio ugdymo užsiėmimams parinkta ir žaisminga, patraukli ir vaikus sudominanti mankšta pagal „Zumba“ ( https://youtu.be/gbF1NP3LLkE?si=PEZRPG5p7RT7LuaP ).  

Violeta Kerševičienė, visuomenės sveikatos specialistė